Климент Охридски


Той е измежду сътрудниците на Кирил. Той съпровожда двамата братя до Моравия. Когато Методий умира, Климент има свещенически сан. С Горазд и с други по-възрастни славянски духовници той е хвърлен в затвора. В Плиска престоява известено време и към края на 886 г. е вече в Кутмичевица.

В качеството си на учител в Кутмичевица Климент прекарва докъм края на 893 г. Там имало 3 500 избраници, които учел на четмо и писмо. От подготвените вече свои ученици Климент разпределя „във всяка болест“ по 300 души, които да организират просветата през учение и проповед.

Климент създава солидна база за богослужение, училищно обучение и книжнина на роден български език.

Първородният Борисов син Владимир се качва на престола през 889 г. Владимир управлява около четири години. Опитал се да върне „новопокръстения народ към езически обреди“. Монахът препасва отново меча и с помощта на своя трети син Симеон сваля Владимир от трона, нарежда да бъде ослепен и го праща в затвора.

Симеон е изцяло възпитан в християнски дух. За времето християнството е прогресивна религия. Тя укрепва княжеската власт и издига авторитета на България в Европа.

Славянизирането на българската църква в цялата страна започва.

Симеон извиква Климент в Преслав, за да го назначи за епископ. Без разрешението на Цариград Симеон назначава и български патриарх. По времето на Симеоновия син Петър Цариград признава българския патриарх.

Заедно с назначаването на първите български епископи славянската писменост се обявява за официална. Старобългарският писмен език става език на църквата, на държавата, на литературата. Гръцкият език и писмо са изучавани за целите на превода.

Климент умира през 916 г.

Творчеството на Климент Охридски е богато и разнообразно. То може да се раздели на: 1) поучителни слова; 2) похвални слова; 3) жития; 4) църковна поезия; 5) преводи.

Поучения. Климент съставил „прости и ясни слова за всички празници, които не съдържат нищо дълбоко и много мъдро, но които са понятни дори за най-простия българин“. Общо взето, поученията на Климент са кратки.

Похвалните слова на Климент се отличават с по-висок стил и сложен език. Те са тържествени слова, предназначени да възхвалят светците и да създадат необикновена празнична атмосфера. Похвалите на Климент са също кратки.

„Служба за Кирил“ може да се смята за Климентово дело. По съдържание и език тя е тясно свързана с Похвално слово за Кирил. Авторството на Служба за Кирил и Методий още не е установено. Според мнозина тя е творение на Климент.

Скоро след смъртта му Климент е признат за светец.

Заради големите заслуги на Климент като просветител и писател първият български университет – Софийският, в който най-стар факултет е историко-филологическият, носи негово име.

Няма коментари:

Публикуване на коментар