Константин Преславски


Един от преките ученици на Методий е Константин. Той идва в Плиска като презвитер. Ръкоположен е за епископ след Климент и от това време работи в Преслав в тясна връзка с княз Симеон. Повече нищо не се знае за живота и обществената дейност на Константин.

Първите произведения на Константин, създадени на българска земя, открити в последно време, са цикъл стихари в празничния миней, изпълнени преди Богоявление.

Между песните в празничния миней се откриват и редица азбучни стихари (за Рождество Христово, преди Богоявление, след Богоявление). Към минейния кръг песнопения на Константин Преславски се присъединяват още две новооткрити химнографски творби.

Второто съчинение от минейния цикъл творби на Константин е Канон за Рождество Христово.

Заслугите на Константин Преславски могат да се формулират накратко така. Той е един от първите български поети, който работи в областта на декламаторската и църковната поезия. Създава творби с висока поетическа стойност и голямо обществено значение. Константин е образован проповедник, който снабдява българската църква с първия в историята на славянската църква проповеднически сборник с достъпни неделни слова. С тях той допринася за разяснението на християнското учение и за укрепването му сред българите, за внедряване на нова християнска нравственост. „Учителното евангелие“ обслужва векове наред българските, сръбските и руските духовници. Константин съставя и първия исторически труд на славянски език.

Като си служи със създадената от своите учители азбука – глаголицата; като пряк ученик на Солунските братя, проповедник, преводач, талантлив поет и строител на българската църква той заедно с Климент бележи началото на разцвета на българската литература през 9 – 10 в.

Няма коментари:

Публикуване на коментар