Владислав Граматик


Владислав Граматик и Димитър Кантакузин създават произведения с българска тематика и я някои отношения продължават традициите на Търновската Евтимиева школа; изразяват мисли, общовалидни за покорените християнски народи, и с творбите си обслужват еднакво успешно както българи, така и сърби.

Вл. Грамтик създава няколко обемисти сборника, които му създават име на трудолюбив, начетен и опитен книжовник. Края на живота си по всяка вероятност Владислав прекарва в Рилския манастир, където обучава и подпомага книжовници.

Вл. Граматик е съставител на няколко енциклопедически сборника. Първият е писан през 1456 г. в Младо Нагорнично и се нарича „Предели“. Сборникът не е запазен изцяло. Вторият сборник е наречен „Загребски“ – писан през 1469 г. Той е съставен по поръка на велможата Димитър Кантакузин и е снабден с обширно предисловие. Съдържа 87 заглавия с разнообразно съдържание, разположени върху 771 стр. Сборник „Адрианти“ се съхранява в Рилския манастир. „Рилския панегирик“ от 1479 г. – той обхваща общо 111 съчинения от византийски и български автори, поместени върху 735 стр. „Шестоднев“ е запазен в ръкопис от 1480 г.

1. Сборник със слова и жития

2. Панегирик – прилича много по съдържание на Загребския сборник и Рилския панегирик

3. Сборник с творби, посветени на Димитър Солунски

4. Панегирик от 1483 г.

Требник, Миней, Тактикон.

Няма коментари:

Публикуване на коментар