Начало на българската средновековна литература


Началото започва през последната четвърт на 9 век, когато у нас се пренася и прилага създаденото от Кирил и Методий славянско писмо. От основаването на българската държава до пристигането на Кирило-Методиевите ученици има период, който остава извън историята на българската литература. През този период гръцкият език е приет в България за официален. Държавата тогава се е наричала Дунавска България и е основана 861 г. Изминават 200 години, без да се е създала литература в истинския смисъл на думата.

През този период се осъществява частично приобщаване към нови култури: гръко-римската и византийската.

а) дославянски писмен период – той трае от края на 7 в. до последната четвърт на 9 в., условно до 886 г., когато Кирило-Методиевите ученици пристигат в Плиска. През този период се извършват много важни културни и обществени процеси: преход от езичество към християнство; преход от първобитен към феодален строй; политическо укрепване на България, която постоянно увеличава територията си и обхваща повечето племена.

Най-значимият писмен факт през това време са прабългарските надписи върху камък. Писмената култура дотогава е задоволявала нуждите на народа и те са използвали руническа писменост. Славянската реч се е изписвала с гръцки букви, внесени от богослужебни гръцки книги.

Литературата в нейните зачатъчни форми има малък брой читатели, тъй като се създава на гръцки език или с гръцки букви.

С приемането на славянското писмо започва нова ера в културния живот на България. Полагат се основите на славянска църква и на българската оригинална и преводна литература.

Основите, на които възниква старобългарската литература са християнската философия и на основата на византийската литература. Тематиката и съдържанието задоволяват нуждите на църквата и държавата.

Средновековната българска литература не е продължение на литературата от езическия период, нито е доразвитие на българския фолклор.

Старобългарската литература никога не прекъсва своя живот. И в най-трудните дни от културния живот, каквото е робството, държавния упадък и крушението на църквата, културата винаги продължава да се развива.

Няма коментари:

Публикуване на коментар