Патриарх Евтимий


За живота на Евтимий се знае сравнително повече, тъй като неговият ученик Григорий Цамблак е оставил обширно похвално слово. Цамблак пише не житие, а похвала за Евтимий. Похвалата не съдържа данни за времето и мястото на раждането на Евтимий, за родителите му и за първоначалното му образование. Като изхождаме от косвени данни, смятаме, че Евтимий е роден в Търново около 1332-1335 г. Теодосий приема Евтимий „твърде млад“. Евтимий е постъпил в Килифаревския манастир веднага след основаването му през 1350 г. В манастира той става един от най-добрите ученици на Теодосий, рано му се поверяват отговорни длъжности, затова Цамблак го смята за пряк приемник на Теодосий.

В Цариград обаче Теодосий умира. Евтимий не намира смисъл да се върне в Килифарево. В Студийския манастир Евтимий се отправя за Атон. Тук той прекарва до 1371 г., т.е. около 7 години – отначало във Великата лавра, а след това в „Зограф“. Културната обстановка във Великата лавра допринася за окончателното формиране на Евтимий като исихаст и като бъдещ писател и преводач от нов тип.

Докато е в Лаврата, Евтимий преживява една неприятност – заточен е за няколко месеца на о-в Лемнос. Причината за това според Цамблак е, че не е дал пари на император Йоан V Палеолог, който бил много алчен. В науката се допуска, че случаят има обществено-политически причини. Това е може би наказателна мярка срещу опозицията на Евтимий против опита на императора да обедини Източната със Западната църква.

През 1371 г. Евтимий се завръща в отечеството си. Около него се събират бързо „рояк ученици“. Така възниква манастирът „Св. Троица“. Тук Евтимий с помощта на своите ученици предприема преводи на много книги и създава своята езково-правописна реформа. Тя започва с преводи и преписване на книги, а след това разширява своето съдържание, става и литературна школа, която слага началото на нов житиен и панегиричен стил в българската литература.

Когато умира търновският патриарх Йоаникий, Евтимий бива поканен да стане духовен глава на България. Провъзгласен е през 1375 г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар